4 sierpnia 2000

I’ll find a four leaf clover where you never saw a flowerLucien Desrosiers
Gdy skończył dziesięć lat, rodzice pozwolili mu siadać przy stole dla dorosłych na rodzinnych spotkaniach i zaczęli podsuwać mu pod nos szklanki pełne rozcieńczonego wodą wina swojej własnej produkcji. Latem ojciec wsadzał go na przyczepę traktora i pozwalał biegać po rozciągających się aż za horyzont polach winogron oraz zbierać dojrzałe owoce i jeść je dopóki nie zrobiło mu się niedobrze i nie wrócił do domu cały klejący i fioletowy od ich soku.
Jego życie nigdy nie było trudne. Od dawna wie, co chce robić w przyszłości – to samo, co tata. Gdy pierwszy raz wziął udział w zbiorach, nawet nie musiał się schylać, aby obciąć kiść winogron z krzaka. Teraz już trochę urósł, ale wciąż pracuje. Pracuje, ponieważ chce, ponieważ potrafi i bawią go poważne, wykończone miny niektórych pracowników ojca, którzy ciągle narzekają na gorąco. On uwielbia gorąco. Uwielbia oddychać ciężkim, lepkim powietrzem, w którym latem zawsze unosi się nuta słodyczy dojrzewających winogron oraz gruszek, pod którymi to uginają się gałęzie drzew. Uwielbia protest obolałych mięśni po dniu ciężkiej pracy. Wcale nie kręcą go flegmatycy o ciemnych lokach. Ani trochę.
 

6 komentarzy:

 1. Siostra rzuciła mu wielki, górski plecak i kazała się pakować, ponieważ ona wspaniałomyślnie, razem ze wspólnymi znajomymi, zamierza go wyrwać z tej dusznej nory - w sumie trudno się sprzeczać, Kluż-Napoka było duszne, może trochę przypominało norę, ale za to jaką dużą! Chyba, że siostrze chodziło o jego pokój, wtedy Vasile mógł się zgodzić, to była duszna nora - i zafundować mu przygodę życia. No i przecież zawsze miał słabość do francuskiego gotyku i chciał zobaczyć te katedry duże i większe, no a potem to w ogóle może do niej dołączyć w Barcelonie, wie, że on już był w Barcelonie, ale to jest takie miasto że ojej! No i efekt był taki, że kilka dni później, z siostrą i jej znajomymi jeszcze z liceum wylądował we francuskiej winnicy. Wielka przygoda była pomocą przy winobraniu, żeby ufundować dalszą, ciekawszą cześć wycieczki.
  Znaczy, on nie narzekał. Ba, cieszył się niemożliwie. Brakowało mu wyjazdów na wieś, odkąd ojciec pokłócił się z resztą rodziny. Co prawda na transylwańskiej wsi zajmował się wypasaniem łagodnych, powolnych krów babci i czasami pilnowaniem wespół ze starym psem stada kóz, które zakupiła ciotka. To miał być początek gospodarstwa agroturystycznego, ale nie miał pojęcia, jak się ta sprawa potoczyła. Nie miał kontaktu z rodziną ojca od sześciu lat.
  Więc tak, doświadczenia w winobraniu per se nie miał - winnice widywał tylko zza okien najpierw pociągu, potem samochodu. Ale ogólnie przyzwyczajony był do pracy fizycznej, zwłaszcza tak monotonnej i zrytmizowanej jak zbieranie winogron. To było miłe, zatracić się w powtarzalnej czynności, która w pewnym momencie staje się tak naturalna, jakby robiło się to od urodzenia. Uczucie zmęczenia, ból pleców - to wszystko witał może nie z radością, ale pogodnie, jak starych znajomych. Pogoda co prawda była inna niż w Transylwanii - tutaj słońce prażyło bezlitośnie, a w rodzinnych stronach, mimo podobnych temperatur, mógł liczyć na lekki wiaterek lub też cienie gór, padające na wieś już wczesnym wieczorem.
  Chociaż, chyba trochę wypadł z wprawy, jeśli szło o wytężony wysiłek - ostatnie pół godziny było mordęgą. Siostra, młodsza o trzy lata, i co najważniejsze, niższa od Vasila, dogryzała mu, że jest już za stary na takie rzeczy gdy raz na moment oderwał się od zrywania winogron, by nieco porozciągać kręgosłup.
  Przy kolacji raczej starał się trzymać swojego grona znajomych. Nie czuł się jeszcze zbyt pewnie, i mimo tego, że jego francuski był nie najgorszy - było nie było, też język romański, jednakże jakby ostrzejszy i bardziej porywczy - to natura wycofanego flegmatyka dawała o sobie znać. Ale zapewne pod koniec winobrania będzie się przyjaźnił absolutnie ze wszystkimi. Albo gorsza opcja, wszystkich znienawidzi, musząc przebywać z nimi dwadzieścia cztery godziny na dobę. Albo też w żartach będzie mówił, że wszystkich nienawidzi i nie może patrzeć na winogrona. Miał dziwne poczucie humoru.
  Chociaż może zawrze przyjaźnie szybciej, niż myślał, zwłaszcza że na stole pojawiło się więcej wina. W tym momencie właściwie, to na stole było samo wino. Udzieliła mu się radość i ekscytacja innych ludzi, gdzieś zniknęło postanowienie, że zaraz po kolacji idzie spać. Już miał wstać od stołu, by przenieść się na zewnątrz, gdzie wywędrowało już sporo osób, gdy zatrzymało go czyjeś pytanie.
  Syn gospodarza. Szczerze mówiąc, Vasile odnotował jedynie fakt, że chłopak istnieje. Nie miał wyjątkowo podzielnej uwagi i gdy pracował, całkowicie oddawał się tej jednej czynności, a przy kolacji, cóż. Był zbyt głodny, by prowadzić jakąś ciągłą, konkretną rozmowę z osobami siedzącymi obok.
  - Ja? Stąd? - był szczerze zdziwiony. - Jestem z Rumunii. Z Transylwanii - to ostatnie dodał, pchnięty lokalnym patriotyzmem. Bo Transylwania była kompletnie inna niż reszta kraju i każdy, kto Rumunię odwiedził, musiał to przyznać. W Vasilu rzadko uruchamiało się uczucie dumy z pochodzenia, ale tym razem zadziałało. Żeby go brać za Francuza? - Jest tam kilka winnic, ale w żadnej nie pracowałem. Jeszcze.

  [meh, nie potrafię ci dorównać ;__; ]

  OdpowiedzUsuń
 2. [wybacz że tak późno odpis i krótki w dodatku, życie mi się trochę rozjechało]

  - Nie, umarłem. Nie widać? - uśmiechnął się delikatnie, jeden kącik jego ust unosił się nieco wyżej niż drugi. Wszelkie uwagi o wampirach czy samym Draculi były normą, gdy tylko wspomniał skąd jest. Przywykł, czasami go to nawet bawiło. Lepsze to niż ludzie pytający, gdzie dokładnie na mapie jest Rumunia. Albo, jeszcze lepiej, czy to kraj bałkański? To nie było dobre pytanie do zadania, chyba że chciało się spędzić całą noc na tłumaczeniu tego, że Rumunia jest... cóż, szczególna.
  Również zwrócił uwagę na dziewczynę, odpowiedział spojrzeniem na jej spojrzenie. Miał nadzieję, że straci ona przez to nieco animuszu. Nie lubił, gdy ktoś przerywał mu rozmowę, w jakikolwiek sposób. Nawet tak urocza osoba jak siostra Luciena.
  Skoro o siostrach mowa... Pozbawiony rozmówcy, Vasile wstał od stołu i rozejrzał się, poszukując wzrokiem Livii. Martwił się o nią nieco, tak minimalnie, ot, szorstka troska starszego brata. Bo siostra Vasilea po odpowiedniej ilości alkoholu gotowa była i tańczyć na jednym z wystawionych na pole stołów. Prawda, Livia była pełnoletnia i jej sprawą było, jak bardzo zamierza się upić, ewentualnie upokorzyć i cierpieć dnia następnego, ale Vasile czuł się za nią cokolwiek odpowiedzialny. To on ją zbierał po jej pierwszych nastoletnich libacjach, to on, czasami, dyskretnie i niechętnie, kupował dla niej alkohol na urodziny koleżanki. A jeszcze wcześniej w ich wspólnym życiu, odbierał Livię ze szkoły. Ślęczał z nią nad historią. A teraz jego siostra za rok wybierała się na medycynę.
  W końcu wypatrzył jej krótko ściętą, kręconą czuprynę. Dziewczyna rozmawiała z jakimś chłopakiem, którego nie potrafił skojarzyć, żywo gestykulowała i śmiała się. Cóż, dobrze że się śmieje, a nie wścieka. Livia bardzo lubiła dyskutować, ale robiła to w sposób... gwałtowny, graniczący z awanturą. Miała w sobie całą tę energię i porywczość której Vasileowi kompletnie brakowało.
  Uspokojony, usiadł z powrotem, co jakiś czas tylko zerkając w stronę siostry. Do momentu, aż centralnie przed nim wylądowała butelka wina. A zaraz po niej szklanka pełna wina musującego.
  - Sănătate - odparł odruchowo, unosząc szklankę do ust. Dopiero po pierwszym łyku nadeszło zdziwienie. - Znasz rumuński?

  OdpowiedzUsuń
 3. [jak nie życie mi się rozjeżdża to ja się robię leniwą bułą, wybacz xd ]

  - Widzę, że twój słownik zawiera tylko absolutnie najważniejsze wyrażenia - uśmiechnął się, upijając kolejny łyk wina. Naprawdę, chciał się poświęcić rozmowie, skupić na smaku wina (które w tej chwili pił jak wodę), ale stał się cokolwiek rozkojarzony, ciągle szukał wzrokiem siostry. Czy to sam z siebie, czy może napędzany alkoholem - chociaż nie powiedziałby, że należy do osób szybko upijających się - włączył mu się instynkt opiekuńczy starszego brata. Wzrokiem przeczesywał tłum na dworze. Chłopak, z którym gadała jego siostra, był na miejscu. Gdzieś mignęło mu kilkoro jego znajomych.
  - Z siostrą. Młodszą - odparł, pociągając nerwowo kolejny łyk wina i rozglądając się. Nagle zauważył jakieś poruszenie przy najdalszym stole, jakby ktoś roztrącał na boki ludzi. No nie. Nienienie. Miał tak koło dziewięćdziesięciu procent pewności, że to była Livia. Może nie pijana, ale na pewno już na lekkim rauszu, szczęśliwa i zamierzająca zrobić show.
  Tak, to była Livia. Wreszcie ją zobaczył, gdy ludzie nieco się rozsunęli. I nie była sama, ciągnęła za sobą nieco zawstydzoną, ale również roześmianą ciemnowłosą dziewczynę - tę akurat kojarzył, była Katalonką i miała jakieś botaniczne imię, od kwiatu czy czegoś... Rozmawiali przez chwilę o Gaudim, bo o czymże innym można rozmawiać z kimś z Katalonii. W każdym razie, właśnie w tej chwili Livia szarmanckim gestem podawała dziewczynie rękę i pomagała jej wejść na stół.
  - O, tam jest - wskazał szklanką na niecodzienną scenę. - Wydaje mi się, że powinienem interweniować. Chyba. Czy twoja rodzina darzy ten stół dużym sentymentem? - właściwie, to o Livię średnio się martwił. Tancerką była dobrą, nawet nieco wstawiona miała dobre wyczucie równowagi. Tylko fantazję ułańską. Byle tylko tej biednej Katalonce nie zrobiła krzywdy. Przypuszczał, że dziewczyna lubi tańczyć i robić z siebie widowisko, skoro się zgodziła, ale czy była gotowa na dosyć... żywiołowy sposób prowadzenia Livii?

  OdpowiedzUsuń
 4. [moja bułowata rozlazłość osiągnęła apogeum. Chyba przy każdym odpisie będę cię przepraszać za opóźnienie tudzież jakość odpisu :') ]

  Jednym okiem obserwował Livię i jej nową znajomą - która zapewne niedługo przestanie być tylko znajomą, bowiem siostra Vasilea była stworzeniem łatwo ulegającym porywom serca (i równie łatwo te porywy kierującym w różne strony), ale do tego na swoje nieszczęście mocno angażującym się. We wszystko. Żywiołowe wywijasy na stole były jedynie namiastką tego, co Livia potrafiła.
  Drugim zaś okiem (i w sumie jednym uchem) Vasile orientował się w sytuacji w otoczeniu najbliższym. Krótkie rozeznanie poskutkowało kolejnym krzywym uśmiechem (reakcja na rodzinne przekomarzanki), zawłaszczeniem na krótki moment butelki wódki (rano będzie żałował, ale z drugiej strony - skoro już tu leżała to grzech nie brać), swoją drogą smakującej zupełnie jak ta którą pił pierwszy raz w życiu, chociaż tamta była rosyjska, a ta chyba ukraińska, pewności mieć nie mógł, jego nauka cyrylicy to było dawno i nieprawda... Znowu odpływał trochę myślami. A miał się dobrze bawić. Znaczy, bawił się super, najlepsze towarzystwo to swoje własne, prawda, jednakże po coś tu przyjechał. Poprzebywać z ludźmi, w ogóle - poznać kogoś spoza własnego bardzo ciasnego kręgu towarzyskiego. A, no i miał zbierać winogrona. Ale tego nie robi się w środku nocy, pozostało więc jedynie dobrze bawić się w towarzystwie.
  - Prawdopodobnie tkwilibyśmy tutaj bez sensu - podniósł się energicznie. - A tak mamy powód by się dołączyć - zerknął w stronę towarzystwa tańczącego na stole. - Przynajmniej ja mam, zamierzam ściągnąć ją z tego stołu i za uszy zaciągnąć do spania.

  OdpowiedzUsuń
 5. - Ależ dołączaj się, śmiało, pomoc mile widziana - wykonał zapraszający gest ręką, może z trochę za dużym rozmachem. - Znając życie Livia będzie gryźć i kopać - no, teraz przesadzał. Prawda, jego siostra była żywiołowa nawet jeśli nie mierzyło się tego flegmatycznymi standardami Vasilea, ale gryźć gdy coś jej nie pasowało oduczyła się mając dwa latka. Lub coś koło tego.
  - Kusisz - rzucił przez ramię, idąc w stronę stołu. - Ale obawiam się, że jeśli nie pójdę teraz spać - delikatnie przesunął jakąś dziewczynę która na nogach trzymała się chwiejnie jak nowonarodzona sarna. - To może się to skończyć cokolwiek nieciekawie - postawił jedną nogę na stole i podciągnął drugą; zakręciło mu się trochę w głowie. Blat wydawał się umiejscowiony nadzwyczaj wysoko. Ostrożnie, lawirując między ludźmi i co jakiś czas kątem oka zerkając, czy Lucien za nim idzie, Vasile w końcu dotarł do siostry, tańczącej tyłem do niego. Katalonka, która była tu jeszcze minutę wcześniej teraz gdzieś zniknęła.
  Chłopak złapał siostrę za nadgarstek i obrócił ją przodem do siebie. Ta obrót wykonała z uśmiechem, pewnie myśląc, że znalazła nowego partnera czy też partnerkę do tańca. Uśmiech cokolwiek zmalał gdy zauważyła że to jej starszy brat.
  - Vasile, nie zaczynaj...
  - Idź spać, dzieciaku - odparł z krzywym uśmiechem.
  - Nie jesteś moją matką! - odparła Livia niby to wielce urażonym tonem, jednocześnie wysuwając nadgarstek z uścisku Vasilea. Dziewczyna ciągłe była w ruchu, jej ciało poruszało się subtelnie w rytm muzyki. - Nie możesz mi rozkazywać, jestem pełnoletnia - pokazała bratu język.
  Vasile wzruszył ramionami.
  - Ale do łóżka niósł cię nie będę.
  Livia skomentowała to jedynie prychnięciem. Już miała tanecznym krokiem oddalić się, gdy coś wpadło jej do głowy. Stanęła bardzo blisko brata, dłonie opierając na jego klatce piersiowej.
  - A może przestaniesz być takim sztywniakiem i zatańczysz, hmm? - uśmiechnęła się szelmowsko. Vasile, chociaż tańczyć potrafił, to nie za bardzo to lubił. Tańce klasyczne, wolne - jakoś przechodziły. Był też w stanie przełknąć każdy taniec mający wyraźne zasady i kroki. Ale tańczyć tak zupełnie spontanicznie? To się w jego głowie nie mieściło i Livia dobrze o tym wiedziała.
  - Wiesz że nie umiem.
  - Och, on cię na pewno chętnie nauczy - w tym momencie popchnęła Vasilea do tyłu, samej szybko oddalając się. Chłopak poczuł, że na kogoś wpada. Zdążył niezgrabnie obrócić się w połowie i, żeby kompletnie nie stracić równowagi, złapać ramię osoby, na którą pchnęła go siostra.
  Ta z kolei znalazła swoją katalońską przyjaciółkę i znów zaczęła z nią tańczyć, cały czas jednak uważnie spoglądając w stronę brata.

  [meh, rok akademicki się zaczął i pewnie będę odpisywać jeszcze bardziej nieregularnie albo o super dziwnych porach.]

  OdpowiedzUsuń
 6. Normalnie w takiej sytuacji Vasile przyjąłby pozycję mniej więcej bliską pionu, odsunął się, uśmiechnął, jak zwykle, krzywo i przeprosił. No i oczywiście pogoniłby za swoją siostrą, przyjmując rolę nudnego starszego brata, który nie wie co to dobra zabawa i zamierza swojej kochanej siostrze zrobić wykład na temat odpowiedniego zachowania w towarzystwie oraz ograniczenia spożycia alkoholu.
  Tylko, że nie.
  Dopadł go ten rodzaj zmęczenia, który przychodzi gdy człowiek wie, że cokolwiek by nie zrobił, to rezultaty będą dalekie od zamierzonego. Tylko będzie się niepotrzebnie frustrował, może kogoś innego przy okazji też zdenerwować. Poza tym, z pewnym przesunięciem w czasie, coraz to mocniej docierało do niego, że w sumie to tak jakby nie da się wyżłopać tyle wina (i poprawić wódką) i nie być pijanym. Więc w sumie chociaż raz w swoim życiu mógłby dobrze się bawić, przynajmniej w ogólnie przyjętym sensie.
  - Och, uczyłem się tańczyć. Kiedyś - potrząsnął głową, jakby chciał odgonić kompromitujące wspomnienia. - Szło mi okropnie - mimo wszystko, początkowo nieśmiało, zaczął poruszać się w rytm muzyki. Nawet, jeśli wyglądało to niezręcznie, impreza doszła do tego momentu, że nikt nie zwróci na niego szczególnej uwagi. Nie wspominając o tym, że zabawa zapewne szybko się skończy...

  OdpowiedzUsuń