Trochę nas ubyło, choć po linkach tego nie widać. Proszę o sygnał, co usunąć z linków :)

4 sierpnia 2000

POMYSŁY


Wszystko poniżej proszę traktować jedynie jako propozycje, a nie sztywne ramy wątków, poza które nie wyjdę. Co prawda jeśli nie zaznaczyłam inaczej, to pisałam z myślą o czymś męsko-męskim, ale jestem otwarta na różnego rodzaju modyfikacje.

1. Podróż życia zajęty
Gatunek: obyczajówka, przygodowy
Opis: Rodzice A wychowali go na przykładnego, ułożonego chłopca. Od małego świetnie radził sobie w szkole, pomagał innym, trzymał się z daleka od kłopotów, miał nawet pójść w ślady taty i zostać prawnikiem. Problem w tym, że to marzenia jego rodziców, nie jego własne. Na drugim roku studiów wreszcie zbiera się na odwagę i rzuca to wszystko w cholerę. Pisze do rodziców długi list i wysyła go tego samego dnia, którego wsiada w pierwszy lepszy pociąg, z plecakiem przerzuconym przez ramię i bez planów co do celu swojej podróży. Niedługo później spotyka na swojej drodze B, lekkoducha i zapalonego podróżnika, który jest od niego bardziej wyluzowany i zdecydowanie bardziej rozrywkowy, do tego jeździ wiekowym autem, na tyłach którego wyraźnie sypia; kolorowe koce i poduszki nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości. B od razu zgadza się podwieźć A i zasypuje go opowieściami ze swoich podróży. Świetnie się dogadują, A jest zafascynowany B i powoli zaczyna widzieć w nim wzór do naśladowania. Jadą razem dalej, i jeszcze kawałek, i jeszcze, aż w końcu dochodzi do nich, że podczas tej podróży poznali się aż za bardzo i wcale nie mają ochoty ruszyć każdy w swoją stronę.
Preferowana postać: A
Dodatkowe: Cała trasa podróży do ustalenia, tak samo jak kraj/kontynent, na jakim zaczynamy. Sama mam wiedzę praktyczną tylko o Europie, ale nie znaczy to, że chcę się do niej ograniczać. Jeśli ktoś ma ochotę na zrobienie z tego choćby wycieczki autem po Stanach Zjednoczonych, jestem na tak.

2. Wakacyjny romans zajęty
Gatunek: obyczajówka
Opis: A mieszka w małym, uroczym miasteczku we Francji. Jego rodzina od pokoleń zajmuje się uprawą winogron i produkcją własnych win, a sam A jako najstarszy syn jest pierwszy w kolejce do przejęcia rodzinnego biznesu. Co roku pomaga przy zbiorach, a kiedy kończy osiemnaście lat, ojciec po raz pierwszy pozwala mu podjąć się nadzorowania zatrudnionych przez siebie pracowników. Tego samego lata A poznaje B (pochodzenie B do ustalenia), który przyjechał na winobranie wraz z grupą swoich przyjaciół, aby za zarobione w ten sposób pieniądze zostać we Francji trochę dłużej i zwiedzić Paryż. A wyraźnie ma słabość do B i choć próbuje to ukrywać, wszyscy zaczynają to zauważać. A traktuje wszystkie przewinienia B z największą pobłażliwością, wstawia się za niego u ojca i siada obok niego na posiłkach.
Preferowana postać: A
Dodatkowe: Podobny wątek chodzi za mną odkąd w zeszłym roku byłam we Francji na winobraniu. Mam więc wiedzę praktyczną na temat tego, co i jak, którą chętnie przekażę współautorowi przed rozpoczęciem wątku. Co prawda winobranie trwa zwykle 7-10 dni, ale jesteśmy tu przecież wszyscy bardzo kreatywni i na tym nie poprzestaniemy.

3. Pan Psycho zarezerwowany
Gatunek: psychologiczny z elementami kryminału
Opis: A jest psychoterapeutą. Jego pacjenci kończą albo wyleczeni albo martwi, ale tych drugich nikt nie zdołał jeszcze powiązać z jego gabinetem. W końcu w Nowym Jorku (miasto można zmienić) samobójstwa osób cierpiących na chroniczną depresję nie są sprawami, w które policja szczególnie się wgłębia. Być może gdyby A był mniej ostrożny i zostawił w papierach jakiekolwiek ślady po leczeniu właśnie tych pacjentów, wypadłby podejrzanie. Ale A dobrze wie, co robi. Gdy pewnego dnia przychodzi do niego B, student na jednym z pobliskich uniwersytetów, który wciąż nie potrafi pogodzić się z krzywdami wyrządzonymi mu przez rodziców-alkoholików, którzy obecnie siedzą w więzieniu, A wie, że znalazł swoją kolejną ofiarę. B ma mało znajomych i żadnej bliskiej rodziny, do tego utrzymuje się ze stypendiów oraz zbyt wylewnie dziękuje i przeprasza A przy każdej możliwej okazji, wdzięczny, że wreszcie może zacząć układać sobie życie. A czasem nie bierze od niego pieniędzy za wizyty, sprawia, że B ma wobec niego dług wdzięczności, powoli zyskuje jego zaufanie, aż w końcu zaczyna zapraszać B na dodatkowe sesje terapeutyczne w swoim mieszkaniu. B od razu się na nie godzi, nawet nie przeczuwając, że A dokładnie obmyślił już plan doprowadzenia go do obłędu i nocami fantazjuje o własnoręcznym zaciśnięciu pętli na jego szyi.
Preferowana postać: B
Dodatkowe: Zdaje sobie sprawę z tego, że to dość ciężki temat. Wszystko opiera się na toksycznej relacji dwóch nieźle popapranych osób, psychopaty i jego ofiary powoli wpadającej syndrom sztokholmski, nie jest to żaden romans ani opowieść o uleczeniu i miłości, która skończy się happy endem.

4. Nawiedzony dom
Gatunek: thriller/komedia
Opis: A wraz z rodzicami przeprowadza się do wielkiego, starego domu, który wygląda jak żywcem wyjęty z broszury o dziesięciu najbardziej nawiedzonych budynkach w Stanach. Szybko okazuje się, że w domu rzeczywiście straszy, a przynajmniej tak twierdzi A, który po nocach słyszy dziwne szuranie, kapanie i stukanie i mógłby przysiąc, że ktoś wciąż przekłada jego rzeczy. Rodzice mu jednak nie wierzą i utrzymują, że musi się po prostu bardziej zaaklimatyzować i przyzwyczaić do nowego miejsca. Sfrustrowany A opowiada o wszystkim B, swojemu sąsiadowi, który z jakiegoś powodu zawsze wygodnie kręci się po jego trawniku. B wierzy A i proponuje pomoc w pozbyciu się ewentualnych sił nieczystych z jego domu. A nie ma jednak pojęcia, że to B jest duchem, który tak gra mu na nerwach i chce jedynie zabawić się jego kosztem. Nie wie też, że B strasznie się nudził przez ostatnie kilkadziesiąt lat i nie ma zamiaru pozwolić A tak po prostu się wyprowadzić i zostawić go samego. Zdążył go już za bardzo polubić.
Preferowana postać: A
Dodatkowe: Myślę, że śmiało można pociągnąć to zarówno w bardzo poważnym, jak i bardzo komediowym kierunku, mi pasowałyby oba.

5. Małe miasto, wielka miłość zajęty
Gatunek: obyczajówka
Opis: A pochodzi z małej wsi, na której wszyscy dobrze się znają, a wszelkie plotki roznoszą się z prędkością światła. Nie, żeby on kiedykolwiek musiał się o to martwić, bo jego rodzina jest w całej okolicy powszechnie lubiana. Jego ojciec prowadzi warsztat samochodowy, a matka jest kasjerką w pobliskim spożywczaku i w każdą niedzielę chodzą razem do kościoła i zostają tam na chwile po mszy, aby porozmawiać z jednym z księży o minionym tygodniu. Rodzice A nie są świadomi tylko jednego – ich idealny syn jest po uszy zakochany, zresztą z wzajemnością, w B, swoim najlepszym przyjacielu, który nigdy nie krył swojej niechęci do życia na wsi. A planuje nawet wyjechać za B na studia do wielkiego miasta.
Preferowana postać: brak
Dodatkowe: Ten wątek najchętniej poprowadzę w Polsce. Chciałabym również, żeby w pewnym momencie skupił się on na odchodzeniu A od wiary i do tego widzę B jako zatwardziałego ateistę. Taki dodatkowy smaczek. 

6. Spotkanie po latach (wątek damsko-damski)
Gatunek: obyczajówka
Opis: A i B to najlepsze przyjaciółki od piaskownicy, które były praktycznie nierozłączne aż do liceum. Tam pokłóciły się o coś, co wtedy wydawało się cholernie ważne i przestały ze sobą rozmawiać, ale z biegiem czasu nieporozumienie całkowicie zatarło się w ich pamięci, więc gdy przypadkowo wpadają na siebie lata później, okazuje się, że nie wiedzą już nawet, o co chodziło. To znaczy B nie wie, a A udaje, że nie wie, chociaż doskonale pamięta, że poszło o ówczesnego chłopaka B, o którego była strasznie zazdrosna. Właśnie w liceum A zdała sobie sprawę, że jest zakochana w swojej najlepszej przyjaciółce i, nie potrafiąc poradzić sobie z tym uczuciem, zrobiła wszystko, żeby zerwać z nią kontakt. Chciała przez to się z niej wyleczyć, jednak nigdy jej to nie wyszło. Właśnie dlatego jest zdewastowana, gdy B oznajmia jej, iż jest zaręczona z chłopakiem, którego poznała na studiach i zaprasza ją na swój ślub, która ma odbyć się za kilka miesięcy. A postanawia jednak mimo wszystko odbudować ich relację, bo tęskni za B, więc przyjmuje zaproszenie i zaczyna poznawać ją na nowo, na nowo się również w niej zakochując. Sytuacja komplikuje się, gdy pewnego wieczora zapłakana B staje w jej progu i oznajmia, że jej narzeczony zdradził ją z facetem.
Preferowana postać: brak
Dodatkowe: Ten wątek też widzę w Polsce. I zapewniam, że czym więcej dramy i kłód rzucanych paniom pod nogi, tym lepiej.

7. Most samobójców zajęty
Gatunek: psychologiczny/dowolny
Opis/Dodatkowe: Dwie osoby spotykają się na moście, obie we łzach, obie z zamiarem popełnienia samobójstwa, ale wyniku jakiegoś dziwnego zrządzenia losu, zamiast skoczyć, zaczynają ze sobą rozmawiać. Lub alternatywna wersja: Jedna z osób skacze, a druga w przypływie heroizmu postanawia ją uratować. Wszystko, od charakterów, przez historię i powody do podjęcia tak drastycznych decyzji przez postacie są do ustalenia.

8. Artystyczne dusze
Gatunek: obyczajówka/dowolny
Opis/Dodatkowe: Cokolwiek, w czym udział dział bierze dwóch malarzy, poetów lub ich kombinacja. Najchętniej XIX/XX wiek w Polsce lub Wielkiej Brytanii albo współczesność gdziekolwiek. Chcę, żeby wątek był dramatyczny i patetyczny i to tyle z moich wymagań. Można dodać nutę fantasy albo i niby-fantasy podczas gdy nasi artyści będą na jakiś narkotykowym haju, ja się piszę.

9. Szczenięce zauroczenie zarezerwowany
Uniwersum: Harry Potter, postacie kanoniczne
Opis/Dodatkowe: Wątek osadzony w czasach młodości Huncwotów, nastawiony na rozszerzenie ich historii, bo mam do nich straszną słabość. Szczególnie do Syriusza i Remusa, więc jeśli ktoś ma ochotę zrobić im z życia jeszcze większy bałagan i nieszczęśliwie ich w sobie zakochać, to serdecznie zapraszam.
Preferowana postać: Remus
Dodatkowe: Nie chcę za dużo narzucać, więc wątek jest właściwie w całości do doprecyzowania.

Chętnie napiszę też coś na podstawie tego pomysłu z Piszę, bo lubię! (tytuł zalinkowany):
10. Niechciany pakt (wolę prowadzić A) zajęty

11. Kryminalny zbieg okoliczności zajęty

Gatunek: kryminał
Opis: A i B postanawiają obrabować ten sam dom w tym samym czasie. Żaden z nich nie ma pojęcia, że nie jest sam dopóki nie zakradają się do salonu dokładnie w tym samym momencie. Zdezorientowani, myślą, że właściciele z jakiegoś powodu wrócili wcześniej i robią więcej hałasu niż powinni. Zaalarmowani sąsiedzi dzwonią po policję, a A i B są zmuszeni działać wspólnie, aby nie dać się nakryć.
Dodatkowe: Mogą działać solo lub na zlecenie konkurujących ze sobą organizacji.

12. Miłość nie wybiera
Gatunek: komedia/dramat, obyczajówka
Opis: A rozpoczął swoją karierę aktorską już jako dziecko. Gdy miał zaledwie kilka lat, wystąpił w reklamie mało znanej marki obuwia, która z jakiegoś dziwnego powodu działa się na ślubie. Odziana w białe szpilki panna młoda rzuciła bukietem, który złapała mała B, mała, urocza dziewczynka w różowych, uroczych bucikach w motylki. B uśmiechnęła się szeroko i spojrzała na stojącego obok A, wyciągając wielki bukiet w jego kierunku, a kamera po raz kolejny zjechała na ich buty. Od tamtego momentu A udało się wybić i jest znanym aktorem, natomiast B jakby zapadła się pod ziemię. A wciąż czasem myśli o pięknych oczach i uśmiechu B, dlatego gdy ta sama marka obuwia przedstawia mu propozycję nakręcenia spin-offu tamtej reklamy, tym razem z nim i B biorącymi ślub, aby pokazać, jak to ich buty łączą ludzi, A się zgadza. Przedstawia tylko jeden warunek – B ma grać ta sama aktorka. Nie wie jedynie, że B to wcale nie słodka i urocza dziewczynka, a studiujący na pobliskim uniwersytecie nastolatek, który wciąż ma za złe rodzicom, że jako dziecko ciągali go po głupich castingach.
Preferowana postać: B
Dodatkowe: Pomysł mocno inspirowany anime o wdzięcznej nazwie Love Stage. Tak, wiem, jak mało prawdopodobny jest ten zarys zdarzeń.

13. Łowcy i czarownicy
Uniwersum: wczesne sezony Supernatural, ewentualnie uniwersum własne, gdzie po świecie hasają różnego rodzaju demony, duchy, wampiry i inne stwory, a łowcy usiłują pilnować porządku
Opis: A jest świeżo upieczonym łowcą, nowym w swoim fachu, ale za to niesamowicie zdeterminowanym, aby zrównać z powierzchnią ziemią każdą nadnaturalną istotę, jaką spotka. Pragnie w ten sposób pomścić tragiczną śmierć rodziny/przyjaciół/ukochanej osoby, za którą okazał się być odpowiedzialny jakiś potwór. A trafia do małego miasteczka, w którym ludzie zaczynają masowo ginąć w tajemniczych, brutalnych okolicznościach. Wygląda to na robotę wilkołaków, ale zamiast nich A natrafia na odprawiającego dziwne, wyglądające na czarnomagiczne rytuały B. A najpierw strzela, a potem zadaje pytania, ale B zręcznie unika wymierzonej w niego broni i tylko spogląda na A z politowaniem. Okazuje się, że B to potężny czarownik, który niedawno osiedlił się w mieście i jest bardzo, ale to bardzo wkurzony, ponieważ jakieś śmieszne wilkołaki postanowiły zakłócić jego spokój. I jakby tego było mało, teraz ma na głowie niedoświadczonego i nadgorliwego A, któremu ani się śni wyjeżdżać i zostawić sprawy w rękach B.
Preferowana postać: B

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz